Mentálhigiénés képzés Kárpátalján

Az orosz-ukrán háború következményei, a besorozások, a családok szétszakítottsága, valamint a gazdasági és energetikai válsághelyzet súlyosan érintik a közvetlen harci cselekményektől távol eső Kárpátalját is: igazából senki nincs, aki kivonhatná magát a háború pszichológiai, társadalmi, gazdasági hatásai alól. A háború súlyos szenvedést okoz mind az itt élő lakosoknak, mind az itt letelepedett több százezer belső menekültnek.

Ebben a helyzetben kulcskérdés, hogy a kulcsemberek jól legyenek — tehát, hogy akik segítik a helybelieket és a menekülteket, a saját veszteségeiket, traumáikat szakszerűen feldolgozzák és mindeközben megszerezzék azt a szakmai tudást, amivel az általuk segítetteknek hatékony támogatást tudnak nyújtani.

Ezért határoztunk úgy, hogy a 2022-ben, a háború elől menekülők és a Kárpátalján maradt családok megsegítésére meghirdetett kampányunkra beérkezett magánadományok egy részét mentálhigiénés támogatásra fordítjuk. A munkácsi római katolikus egyházmegye papjai és civil munkatársai, karitász-dolgozói számára magyarországi mentálhigiénés szakemberek vezetésével olyan támogató csoportot szervezünk negyedévenként, amiben a saját és segítettjeik problémafeldolgozásához szakmai segítséget kaphatnak.

Párhuzamosan 3 helyen 6 alkalomból álló képzést tervezünk papoknak és olyan világi munkatársaknak, akik az egyház és karitatív intézményei szolgálatában állnak. Egy csoportban 15-20 fő dolgozik együtt, két vezető segítségével. Az összesen 18 alkalom 2024-25 folyamán valósul meg.

A képzések témái a trauma, veszteségek, gyász feldolgozás, konfliktuskezelés, erőszakmentes kommunikáció, önismeret, belső erőforrások, reziliencia, együttműködés, empátia fejlesztése.

A képzésben résztvevők megszerzett tapasztalata és tudása multiplikálódik, hiszen mindegyikük számos helyi lakossal és menekülttel van segítő kapcsolatban.

A papokkal korábban már elindított hasonló témájú találkozó-sorozat az egyik legsikeresebb kezdeményezésnek bizonyult a segítés területén.