„A befogadás nem csupán nagylelkűség kérdése, hanem erkölcsi kötelesség”, mondja Ferenc pápa
Ferenc pápa legutóbbi audienciáján a migránsokkal és menekültekkel való szolidaritásra szólított fel, hangsúlyozva a befogadás erkölcsi kötelességét: „A befogadás nem csupán nagylelkűség kérdése, hanem erkölcsi kötelesség” – mondta. Miközben a globális migráció bonyolult helyzetében navigálunk, szavai emlékeztetnek bennünket közös felelősségünkre, hogy támogassuk és befogadjuk a menedéket keresőket. A JRS Europe-nál elköteleztük magunkat e küldetés mellett.
Ferenc pápa 2024. augusztus 28-i általános audienciáján sürgette a világot, hogy ismerje fel a migránsok és menekültek folyamatos szenvedését, és „megújult és elmélyült tekintetre szólított fel, amely képes befogadni azoknak az arcát és történeteit, akik reményt keresve lépik át a határokat”. Erőteljes üzenete emlékeztetőül szolgál arra, hogy nem hunyhatunk szemet az otthonuk elhagyására kényszerültek helyzete felett. Mi az európai Jezsuita Menekültszolgálatnál (JRS) úgy találjuk, hogy szavai mélyen egybecsengenek azzal a küldetésünkkel, hogy kísérjük, szolgáljuk és képviseljük azokat, akik kénytelenek voltak elhagyni otthonaikat.
Arra hív minket, hogy emlékezzünk közös emberségünkre – ez az igazság gyakran figyelmen kívül marad a mai megosztott világban. A migrációról szóló üzenete erőteljes emlékeztető arra, hogy a migránsok és menekültek folyamatos válsága megköveteli figyelmünket és együttérzésünket.
Ferenc pápa nem fogta vissza magát, amikor a migránsokkal és menekültekkel szembeni közömbösség kérdésével foglalkozott. „A közöny botrány” – mondta, rámutatva arra a közömbösségre, amely sokszor oly sokak szenvedését fogadja. Ezt a közömbösséget nap mint nap látjuk. Számtalan ember továbbra is életét kockáztatja veszélyes utazásokon, menekül a háború, az üldöztetés és a szegénység elől, hogy biztonságot keressen. A határok és a tengerek halálos akadályokká váltak. Minden egyes elvesztett vagy megsebzett élet tragédia, amely tükrözi, hogy kollektívan nem tudunk együttérzéssel és sürgősséggel reagálni. Ferenc pápa üzenete világos: nem állhatunk tétlenül.
Beszédében a pápa a befogadás erkölcsi kötelességéről is beszélt, hangsúlyozva, hogy „a befogadás nem csupán nagylelkűség kérdése, hanem erkölcsi kötelesség”. A JRS-nél ezt a kötelességet munkánk központi elemének tekintjük. A befogadás többet jelent annál, hogy egy ágyat biztosítunk az éjszakára – olyan helyet kínálunk, ahol az emberek biztonságban, megbecsülve és tisztelve érzik magukat. Azt jelenti, hogy meghallgatjuk a történeteiket, és kiállunk mellettük a küzdelmeikben. Az igazi befogadás megkérdőjelezi a félelmet és a gyanakvást, amelyek túl gyakran uralják a migrációról szóló vitákat. Arra ösztönöz bennünket, hogy a menekülteket ne fenyegetésként, hanem álmokkal, reményekkel és jövőhöz való joggal rendelkező embereknek tekintsük.
Ferenc pápa felhívása, hogy „építsük a találkozás kultúráját”, egy olyan világ megteremtéséről szól, ahol az emberek összekapcsolódnak, megértik és támogatják egymást. A JRS-nél tudjuk, hogy falak helyett hidakat kell építeni. Munkánk révén összehozzuk a menekülteket és a helyi közösségeket, hogy megosszák egymással tapasztalataikat és tanuljanak egymástól. Ezek a találkozások lebontják a korlátokat és bizalmat építenek. Egy olyan időszakban, amikor sokan megpróbálnak másokat távol tartani, Ferenc pápa felhívása a hídépítésre erőteljes alternatívát kínál – egy olyan közösségek vízióját, amelyek befogadóak, ahol mindenkinek helye és hangja van.
A pápa szavai cselekvésre szólítanak fel, arra ösztönözve minket, hogy lépjünk túl a puszta empátián, és tegyünk konkrét lépéseket a változás érdekében. Ez azt jelenti, hogy meg kell támadni azokat a rendszereket és politikákat, amelyek marginalizálják és károsítják a migránsokat és menekülteket. Ez azt jelenti, hogy ki kell állnunk az igazságos és emberséges bánásmód mellett, biztosítva, hogy minden ember jogait és méltóságát tiszteletben tartsák. Ez azt jelenti, hogy szolidaritást vállalunk a szenvedőkkel, és egy olyan világért dolgozunk, ahol mindenkit a neki járó méltósággal kezelnek.
Ferenc pápa üzenete időszerű emlékeztető a szolidaritás fontosságára. A migráció korunk egyik meghatározó kérdése, és a válaszunk fogja meghatározni társadalmaink jövőjét. A JRS Europe-ot a pápa felhívása arra ösztönzi, hogy együttérzéssel és bátorsággal cselekedjünk. Felkérjük a kormányokat, intézményeket és magánszemélyeket, hogy csatlakozzanak hozzánk a közömbösség elutasításában, a befogadás elfogadásában és egy olyan világ építésében, ahol mindenki valóban szívesen látott vendég.
Ferenc pápa üzenete arra hív minket, hogy nézzünk a címlapok mögé, és ismerjük fel az emberséget minden egyes menedéket kereső emberben. Együtt olyan jövőt építhetünk, ahol minden emberrel tisztelettel és szeretettel bánnak. Együtt változtathatunk a dolgokon.
Forrás: JRS Europe honlapja